Prasa o nas

IV Festiwal Kultury Japońskiej

  • Napisane przez  Ewelina Starzyk
IV Festiwal Kultury Japońskiej Ewelina Starzyk

Co oznaczają te dziwne znaczki w tytule...?

W tłumaczeniu z japońskiego na polski: IV Festiwal Kultury Japońskiej. Pierwsza tego typu impreza w stolicy Podkarpacia.

Najbliższy piątek i sobota upłyną w Rzeszowie pod znakiem muzyki, sztuki i tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni. Na festiwalu zaprezentuje się około 50 artystów z Japonii i Polski. Przygotowano wiele pokazów, m.in. ikebany. czyli sztuki układania kwiatów, ceremonii parzenia zielonej herbaty, nakładania kimona, a także origami i kaligrafii. Zobaczymy też iaido - pokaz szybkiego dobywania miecza i uderzania nim. Nie zabraknie prezentacji sztuk walki w wykonaniu japońskich mistrzów judo i karate. Na miłośników muzyki również czeka wiele atrakcji. Mazurki i walce grane na fortepianie, koncerty skrzypcowe, spotkania z pieśnią japońską, występ chóru Sakura z Kobe. Imprezie towarzyszyć będą wykłady i konkursy tematyczne.

Festiwal zagości w trzech punktach miasta: w ratuszu (sala Sesyjna), w teatrze Maska oraz na estradzie w Rynku. Patronat honorowy nad imprezą objęła ambasada Japonii w Polsce. Natomiast sprawcą całego wydarzenia jest Fundacja Polsko-Japońska YAMATO i Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu. Iga Dżochowska, Prezes Fundacji, stara się wzbudzać zainteresowanie wschodnią kulturą i tradycjami. Jednak jej plany związane są również z innymi dziedzinami. - Rozwój kontaktów kulturalnych to najczęściej subtelny pomost na drodze do dalszej współpracy także na innych płaszczyznach. Mam na myśli przyciągnięcie na Podkarpacie japońskich inwestorów oraz promowanie naszego regionu w Japonii - opowiada Dżochowska. Impreza w Rzeszowie zakończy się w sobotę, a już w niedzielę na dwa dni zagości w Jarosławiu.

"Gazeta Wyborcza" 8 sierpnia 2008

Zobacz również