O fundacji

Wybierz język:

O nas

Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu Fundacja Polsko-Japońska YAMATO powstało z inicjatywy Igi Dżochowskiej i Atsuko Ogawy. Jego oficjalne otwarcie miało miejsce 27 lutego 2004 roku, a gościem specjalnym inauguracyjnej uroczystości był Ambasador Cesarstwa Japonii Masaaki Ono. Zapewnił on, że placówka może liczyć na poparcie ze strony Ambasady, gdyż ma ona w naszym regionie ogromne znaczenie, zwłaszcza że Przemyśl jest granicznym miastem Unii Europejskiej.

Powstanie Centrum jest efektem wieloletniej współpracy i przyjaźni Polki z Japonką. Igę zafascynowało piękno Kraju Kwitnącej Wiśni, Atsuko pokochała muzykę Chopina. Razem zorganizowały ponad 150 koncertów, które w późniejszym czasie zostały poszerzone o ceremonię parzenia zielonej herbaty, pokazy mody japońskiej, walk wschodu, ikebany, origami, wystawę temari i degustację japońskich specjałów. W ten sposób zrodziła się idea Dni Kultury Japońskiej. Pierwsza tego typu impreza pt. "Letni Powiew Japonii" miała miejsce 17 sierpnia 2002 roku, kolejne każdego następnego roku.

Centrum Kultury Japońskiej przybliża tradycję i współczesność Japonii, ale nie tylko. Również poprzez swoją działalność promuje Przemyśl i okolice wśród gości z Japonii. Iga Dżochowska jest przekonana, że wcześniej czy później jej praca, podyktowana ogromną pasją do Kraju Kwitnącej Wiśni spowoduje, że mieszkańcy Przemyśla uwierzą, iż w Polsce można stworzyć drugą, "małą Japonię".

Siedziba Centrum mieści się przy ulicy Grodzkiej 1, a orientalny wystrój biura każdego dnia przyciąga wiele osób. Nierzadko są wśród nich Japończycy mieszkający w Polsce i poza jej granicami. Częstymi gośćmi są również grupy młodzieży szkolnej chętnie przychodzące na "lekcje o Japonii", a także ludzie zafascynowani kulturą Japonii, szukający informacji dotyczących możliwości stworzenia klubów polsko-japońskich w swoich miastach. Na zaproszenie Igi Dżochowskiej przybywa do Przemyśla mnóstwo Japończyków, którzy są oczarowani miastem, jego historią, pięknem okolic i walorami turystycznymi. Oferują oni chęć współpracy i cenne wskazówki, która są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania biura.

W marzeniach Igi Dżochowskiej jest wybudowanie ogrodu japońskiego i herbaciarni oraz wspieranie uzdolnionej artystycznie młodzieży. Cieszy fakt, że promocja kultury japońskiej w Przemyślu i Regionie jest doskonałą okazją do pokazania województwa podkarpackiego Japończykom w Polsce, w Europie i w Japonii.

Zobacz również