Wydarzenia

Wybierz język:

Kolory Tokio - wystawa fotografii

Kolory Tokio - wystawa fotografii fot. Zdzisław Czernecki

Szczegóły wydarzenia

  • Data: -
  • Adres: Fabryczna 12, 38-700, Ustrzyki Dolne, Polska
  • Mapa

Kończy się powoli lato, niebawem nadejdzie kolorowa jesień. Wielobarwne jest też Tokio w obiektywie Henryka Dumina z Wrocławia. Fotografie zostały wyeksponowane w bardzo ciekawych wnętrzach Młyna Muzeum w Ustrzykach Dolnych.

Otwarcia wystawy dokonały jej organizatorki: Iga Dżochowska - Dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu i Bożena Bałkota - właścicielka Muzeum Młyn. Muzyka Chopina w wykonaniu japońskiej pianistki Atsuko Ogawy dodała temu spotkaniu niepowtarzalnego uroku. 

Autor zdjęć Henryk Dumin nie mógł uczestniczyć w wernisażu. Na ręce Dyrektor CKJ w Przemyślu przekazał list:

Tokio ma swoje barwy, które objawiają się nieoczekiwanie w różnych porach dnia i nocy. To szare poświaty poranków na nabrzeżach portowych i srebrzyste pobłyski ryb w halach Tsukiji, o wczesnej porze pomykające tłumy urzędników przez ulice Ginzy z wszelkimi odcieniami czerni służbowych garniturów. Szare wagoniki metra odjeżdżają w tym czasie z dokładnością mikrosekund i tylko zegar naprzeciwko Mitsukoshi wskazuje po dawnemu czas. On jeden ostał się ze staroświeckiego świata jako tarcza z cyrkularnym obrotem wskazówek – jakby ciała, co podąża ku swoim przeznaczeniom z punktem wyjścia i odwiecznego powrotu.

Nie sposób zapomnieć szkarłatu świątyń Asakusy i szarawego zmierzchu nad dachami, kiedy błękitnieją ich połacie przed wieczorem. W takiej właśnie chwili postanowiłem fotografować kolory Tokio. Piliśmy kawę i snuliśmy refleksje siedząc na kanapach z widokiem na ponad sześćsetmetrowej wysokości Sukai Tsuri. Obiecałem wtedy, że zrealizuję tę wystawę.

Parki drżą gałązkami i zasypiają na zielono i brązowo. Tuż nieopodal mnogość ulicznych neonów, które kojarzą mi się z czasem dzieciństwa. Tokio jest poniekąd jego wspomnieniem.

Ludzie w tym całym entourage’u krzepcy i dzielni o pięknych proporcjach ciała i ujmujących manierach. Niosą w sobie harmonię, która wypełnia betonowe przestrzenie bezbrzeżnym człowieczym jestestwem.

Zapraszam do obejrzenia wystawy, która ledwie tylko dotyka japońskiej duszy. Będę szczęśliwy, gdy nabierzecie ochoty na wejście weń głębiej.

Henryk Dumin

Fot. Zdzisław Czernecki

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.