Prasa o nas

Mała Japonia w Przemyślu

• Napisane przez  Aneta Gieroń, fot. Tadeusz Poźniak

Jest takie miejsce w samym centrum Przemyśla, gdzie o każdej porze dnia można niespodziewanie usłyszeć piękną muzykę Chopina albo tradycyjną japońską pieśń. Dla turystów to niezawodna tablica informacyjna wskazująca siedzibę Centrum Kultury Japońskiej. "Swojacy" zaś wiedzą, że przy pianinie znów siedzi Atsuko Ogawa, zawodowa pianistka.

Historia Igi Dżochowskiej jest opowieścią na wiele wieczorów. Dość tylko powiedzieć, że piękna blondynka, odkąd pamięta, jest zafascynowana Krajem Kwitnącej Wiśni. Była małą dziewczynką, gdy dostała bajkę o małej Japonce sadzącej ryż i od tego czasu nie przestaje marzyć o Japonii. Wprawdzie jej droga do tego kraju była kręta i wieloletnia, bo wcześniej Iga Dżochowska skończyła w Polsce studia, zakochała sięw Przemyślu i przemyślaninie, na ponad 5 lat wyjechała do Stanów Zjednoczonych, ale w końcu doczekała się swojej japońskiej podróży. W Tokio wysiadła ponad 20 lat temu i... poczuła się jak u siebie. Była odurzona zapachami, kolorami, smakami Japonii. Cudne drzewka bonsai, lasy bambusowe, tysiącletnie drzewa, architektura na miarę XXII wieku, świątynie buddyjskie, kimona, ceremonia parzenia zielonej herbaty, wspaniali ludzie i kultura.

Do tego niewyobrażalna drożyzna - śmieje się Iga Dżochowska. - Być może to była ta szala, która przeważyła, że zaczęłam realizować pomysł, by w Polsce założyć Centrum Kultury Japońskiej, by dać Polakom namiastkę prawdziwej Japonii, która dla większości z nas, ze względu na odległość i drogie japońskie życie, na zawsze pozostałaby tylko niespełnionym marzeniem.

Tak 20 lat temu powstało Centrum Kultury Japońskiej i Fundacja Polsko-Japońska "YAMATO" w Przemyślu. Powstało także dlatego, by zwrócić uwagę inwestorów i turystów z japońskich wysp na walory przyrodnicze oraz gospodarcze Przemyśla i całego Podkarpacia. Samo miasto też nie jest przypadkowe, bo już wcześniej Iga Dżochowska w trakcie podróży do Bułgarii poznała i zachwyciła się Przemyślem, a po powrocie ze Stanów Zjednoczonych tutaj kupiła swój kawałek ziemi - dom na pięknym wzgórzu, gdzie mieszka do dziś.

Polka marząca o Japonii i Japonka marząca o Polsce

Drogi Igi i Atsuko po raz pierwszy przecięły się już 18 lat temu. To była niecodzienna historia, gdy nagle do Dżochowskiej dzwoni Japonka, przedstawia się łamaną polszczyzną i mówi, że chciałaby przyjechać do Przemyśla z recitalem fortepianowym. Igę Dżochowską rzadko cokolwiek i kiedykolwiek dziwi, więc entuzjastycznie się zgodziła. I tak jak Iga zawsze marzyła o Japonii, tak Atsuko od zawsze myślała o Polsce. Absolwentka Wydziału Muzycznego na Uniwersytecie Soai w Osace, miała ledwie trzy lata, gdy zaczęła grę na fortepianie i była niewiele starsza, gdy swojemu nauczycielowi oraz matce zakomunikowała, że kiedyś na stałe zamieszka w kraju Chopina. Tamte dziecięce deklaracje wydawały się nierealne, Atsuko Ogawa przez prawie 20 lat była nauczycielem akademickim na Uniwersytecie w Osace, aż w końcu postanowiła radykalnie zmienić swoje życie i cztery lata temu na stałe przeniosła się do Polski, do Przemyśla.

Wcześniej przez kilkanaście lat stale współpracowałyśmy - opowiada Iga Dżochowska. - Atsuko dwa razy w roku przyjeżdżała do Polski, a ja pomagałam jej w organizowaniu racitali w salach koncertowych od morza po Tatry. Obie byłyśmy i ciągle jesteśmy zafascynowane promocją kultury japońskiej. W dodatku Atsuko bardzo polubiła Polskę.

Uwielbiam polską przyrodę, gościnność i przestrzeń - podkreśla Japonka.

Obie panie w 1997 roku wzięły udział w Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie zorganizowały dzień japoński. Ich pokazy zgromadziły tłumy, a same mistrzynie ceremonii zebrały tak wiele dobrych słów, że wpadły na pomysł, by podobną, ale samodzielną imprezę zorganizować w Przemyślu, a najlepiej w pięknym zamku w Krasiczynie. W 2002 roku odbył się I Festiwal Kultury Japońskiej, który ściągnął japońskiego ambasadora, lokalnych parlamentarzystów, władze Przemyśla, a przede wszystkim ponad 6 tys. osób, które dały się zaczarować wszystkiemu co japońskie.

- Od tego czasu impreza, bez względu na to, jak wielkie miałybyśmy trudności, odbywa się co roku - mówi Iga Dżochowska.

Japoński Przemyśl i Krasiczyn

Ubiegłoroczna, dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu, chociaż w deszczu, była wielkim sukcesem. Ogromne zainteresowanie wzbudziła konferencja prowadzona przez prof. Shinji Shibata, koordynatora ratowania zwierząt w czasie tragedii w Fukushimie w 2011 roku. Przewodniczył on debacie o ratowaniu zwierząt w trakcie kataklizmów, które mogą się zdarzyć także w Polsce, np.w trakcie powodzi czy pożarów. W konferencji wzięło udział ponad 80 lekarzy weterynarii z Polski południowo-wschodniej.

"Polska perła" - tak o Idze mówią Japończycy przyjeżdżający do Polski i na Podkarpacie, którzy nie mogą się nadziwić, jak pięknym, czystym i zadbanym jesteśmy regionem. - Gości zawożę do Rzeszowa, Łańcuta, w Bieszczady, nad Solinę, a potem nieustannie słyszę, jak wspaniale wypada Podkarpacie na tle np. województwa świętokrzyskiego czy łódzkiego - śmieje się Iga Dżochowska. Choć nie zawsze bywa wesoło. Największe rozgoryczenie przeżyła, gdy w 2008 roku zorganizowała Japońską Misję Gospodarczą i do Rzeszowa oraz Przemyśla ściągnęła dyrektorów oraz prezesów największych japońskich firm, m.in. Hondy, Panasonica, Toyoty i Mitsui. Spotkania zakończyły się fiaskiem, polscy włodarze nie do końca spełnili oczekiwania wymagających, japońskich inwestorów.

"Trendy Podkarpackie" Numer 3 (15) Czerwiec-Lipiec 2012