Prasa o nas

Japończycy chcą inwestować, ale...

  • Napisane przez  Norbert Ziętal
Ambasador Japonii Masaaki Ono (z lewej) i prof. Teruji Suzuki Norbert Ziętal Ambasador Japonii Masaaki Ono (z lewej) i prof. Teruji Suzuki

Przedsiębiorcy z Japonii poszukują nowych miejsc pod inwestycję. Ale jednym z podstawowych warunków jest, autostrada, a tej w naszym regionie nie ma.

Japońscy uczestnicy forum przyznają, że przedsiębiorców z ich kraju interesuje wschodnia część Podkarpackiego. Szczególnie powiaty jarosławski i przemyski, bo są tuż przy granicy z Ukrainą. Zaraz jednak dodają, że biznes nie przyjdzie do regionu o słabej infrastrukturze, a przede wszystkim fatalnych drogach. Odstrasza również obojętność lokalnych samorządów.

Elektronika i motoryzacja

- Nasi przedsiębiorcy chcą zakładać tutaj firmy. Nie tylko z myślą o zaopatrywaniu polskiego rynku, lecz również ukraińskiego. Potencjalne branże to elektronika i motoryzacja - mówi prof. Teruji Suzuki, dyrektor merytoryczny Forum.
Jako przykład podaje powstałą niedawno fabrykę telewizorów Sharp w Toruniu. Pracuje w niej 1,5 tys. osób. Docelowo będzie 10 tysięcy. Taka firma mogłaby powstać w okolicach Jarosławia lub Przemyśla - twierdzi Suzuki.

Pogodzić rozwój gospodarki z ekologią

Na forum zorganizowanym przez Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu spotkali się naukowcy i przedsiębiorcy z Polski, Japonii, Ukrainy i Słowacji. Dyskutowali nie tylko w sprawach finansowych lecz również o tym, jak pogodzić rozwój gospodarki z ekologią.
- W dzisiejszych czasach, myśląc o inwestycjach, nie możemy degradować środowiska naturalnego. Tymczasem w centrum Przemyśla w błyskawicznym tempie są kaleczone i wycinane drzewa. Czy turyści będą chcieli przyjeżdżać do wymarłego miasta? Czy ludzie będą chcieli mieszkać w takim mieście? Przecież można pogodzić ekologię i gospodarkę - przekonuje Iga Dżochowska, dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu i prezes Fundacji Yamato.

Ambasador zadowolony

Obecny na forum ambasador Japonii w Polsce, Massaki Ono jest zadowolony z coraz szerszego promowania kultury japońskiej w Polsce. - Już w dziesięciu polskich miastach, w tym w Przemyślu można się uczyć języka japońskiego. W przyszłym roku będziemy obchodzić 50-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. To ważna rocznica - mówi.

"Nowiny" 16 maja 2006

Zobacz również